Protesty proti nezákonnému konaniu v energetike – Akcia 1508

Na začiatok si pomôžem textom zo stránky SAPI – nášho podporovateľa:

Situácia v plánovane vykonávanej zlodejine – odobratia podpory na rok 2015, alebo ako tomu hovoríme tu Akcia 1508 – sa dostala do ďalšej etapy. Etapy ráznych protestov.

Za prvú štvrtinu roka sme prešli viacerými fázami. Od prvotnej eufórie, že sa to dá slušne vyriešiť – veď to bol len omyl, ktorý sa dá a chce napraviť, sme sa cez precitnutie – keď sme zistili, že to je plánované a riadené ničenie alternatívnej energetiky, dostali k etape nádeje na slušnosť.

V etape nádeje na slušnosť sa časť aktívnych rozhodla za svoje majetky legálne a právne bojovať – bolo podané množstvo predbežných opatrení, žalôb a trestných oznámení. Druhá časť (pomerne veľká) si povedala, že tí aktívni vlastne pomôžu aj im, a keď to ONI (tí čo sa súdia a niečo robia) vyhrajú potom sa pridajú. Keďže už budú mať cestičku prešliapanú bude to rýchlejšie a lacnejšie. Lenže ani táto etapa (zatiaľ) neskončila rýchlym happy endom. Ani nemohla – súdy na Slovensku nie sú rýchle. Preto sa začali objavovať známky únavy a depresie, že tu sa nič nedá, kopeme proti veľkým, za tým stojí Robo a podobne.

Preto sme zvolali regionálne stretnutia. Tu sa ukázalo, že ste pripravený za svoje bojovať, že si nenecháte kadiť na hlavu a toto im nedáte. A máte reálny dôvod – Ak im toto prejde, zoberú vám ďaleko viac. Vytvoril sa prípravný výbor na organizáciu razantných aktivít. A aby sme veci jasne oddelili a uvoľnili si ruky na jednoduché činy – bolo založené občianske združenie Energia budúcnosti. Je zakladané s podporou SAPI, SBA aj AMVE – teda fotovoltiky, bioplynu aj malej vody. Ale je pripravené organizovať odpor proti zbojstvu pre všetky časti alternatívnej energetiky – výroba elektriny z OZE aj KVET, miestna distribúcia, alternatívni dodávatelia – prosto všetci malí, ktorí sa pasujú s útlakom veľkých klasických.

Zvolanie protestu

Na 29. 5. 2015 sme ohlásili protest v Martine pred budovou pobočky ÚRSO – ul. Pavla Mudroňa 45, 036 01, Martin. Okrem tých čo ich okradli o podporu na tento rok pozývame aj tých, čo teraz nie sú zasiahnutí. Sú jasnejšie a jasnejšie indície, že to nie je posledný pokus ako zrušiť podporu OZE a KVET. Ak teraz nezaberieme tak sa dopustia väčšieho zlodejstva. A zoberú vám viac.

Uvedomte si, už v roku 2013 na vás pripravili viacero pastí – zaviedli nelegálne G-komponent. Jeho podstata je v EU legálna, len nie slovenská výška a spôsob zavedenia. Namiesto v EU povolených 0,5 €/MWh, je 20 €/MWh a viac. Jeho nelegálnosť je hlbšia, preto si to na našej stránke prečítajte. Zmenili zákon, ale dôsledky a zneužitie sú vidieť až v 2015 roku.

Pri G-komponente sme bojovali, ale iba málo výrobcom došlo, že namiesto 0 €, alebo v EU legálnych 0,5 €/MWh (cca. 600 €/rok pre 1 MW fotovoltiku) platia cez 20 000 € ročne – po celú dobu fungovania elektrárne. To bude aj cez 300 000 €. Teraz v Akcii 1508 chcú uchmatnúť viac – okolo 70 mil. €. A ak im to dovolíme, pripravia a zrealizujú ďalšie aktivity. O jednej sa hovorí: v súčasnosti sa G-komponent platí iba vo výške 30 % z MRK. Vraj sa chystá jeho 100 % platba. To už nebude 20 000 € za rok ale okolo 70 000 €/rok/1 MW. A zasa krát doba životnosti.

Zlo nepotrebuje podporu, pre jeho rast stačí ak sú tí slušní ticho. Nepodporujme teda rast zla – ozvite sa, pomôžte nám byť vidieť a počuť. Dovidenia 29. 5. v Martine

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.